Felsefe Bölümü Hakkında

1996 yılında kurulan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Felsefe Bölümü 2000 yılında lisans, 2001 yılında yüksek lisans ve 2006 Güz yarıyılından itibaren de doktora programlarına öğrenci kabul etmeye başlamıştır. Felsefe Bölümü, öğrenimlerini uluslararası düzeyde önde gelen eğitim kurumlarında tamamlamış ve uluslararası akademik ilişkilerini devam ettiren seçkin bir akademik kadroya sahiptir.

 
Felsefe sorunlara getirdiği bütüncül ve çokyönlü yaklaşımlarla bilim, sanat, tarih gibi diğer insani faaliyetlerden ayrılmaktadır. Bu çokyönlülük ve farklı yaklaşım geliştirebilme yeteneği öğrencilere sadece felsefe içindeki sorgulamalarında değil onların farklı disiplinlere ve hatta gündelik yaşama bakış açılarını da derinleştirme imkânını sunmaktadır.
 
Gerek düşünme, gerekse metin okuma ve yazmada sistematik ve eleştirel olma becerisini öğrencilerine kazandırmayı amaçlayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Felsefe Bölümü bu amaçla felsefe tarihi, mantık, etik, bilgi felsefesi ve varlık felsefesi gibi temel nitelikteki derslerin yanı sıra biyoloji felsefesi, matematik felsefesi, estetik, varoluşçuluk gibi zengin bir seçmeli ders yelpazesini de programında bulundurmaktadır. Ayrıca öğrenciler, Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerinden dersler alıp formasyon eğitimlerini tamamlayabilmektedirler.
 
Felsefe Bölümü mezunları aldıkları bütüncül ve çokyönlü eğitim sayesinde kamu kuruluşları, özel sektörün eğitim, kültür, insan ilişkileri ile ilgili birimlerinden yayıncılık, reklâmcılık, turizm gibi alanlarında çalışma fırsatı bulabilmektedirler. Ayrıca eğitim formasyonunu tamamlayan öğrenciler liselerde ve dershanelerde felsefe grubu öğretmeni olabilmektedirler.
 
 
Yerleşke: Kötekli/MUĞLA
Puan Türü: EA–2
Yabancı Dil Hazırlık: İsteğe Bağlı
Eğitim Dili: Türkçe
Eğitim Süresi: 4 Yıl
Yüksek Lisans/Doktora: Var/Var
Bağlantılar
Yukarı Çık